OTOMOBİLLERDE VE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA HİJYEN SORUNU GİDERİLMELİDİR

DETAYLAR


OTOMOBİLLERDE VE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA HİJYEN SORUNU GİDERİLMELİDİR

İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre otomobillerde 21 milyardan fazla bakteriye rastlanabildiği belirtiliyor, Bu rakam “çok kirli bir tuvalet klozetinde olandan daha fazla bakteri” anlamına geliyor. Bu araştırma, her beş otomobilden üçünde öldürücü nitelikteki E. Coli virüsü bulunduğu anlamına geliyor.

Otomobilde ne taşındığından ne sıklıkla yıkandığına, içinde yemek yenmesinden girilen alanlara kadar pek çok etken bakteri miktarını etkileyebiliyor.

Yine yapılan testler kedi köpek gibi evcil hayvanların bindirildiği ve temizliğine de pek de dikkat edilmeyen araçlarda bakteri miktarının 21 milyarı aştığını ortaya koyuyor.

Tüm Oto Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş Türkiyede otomobil sayısının 2o milyonu aştığını ve bu otomobillerde bazen evimizden daha fazla zaman geçirildiğini hatırlatarak“özellikle çocuklarımızın sağlığı için endişelenmemiz gerekiyor çünkü otomobillerdeki bakteri ve mikroplara karşı en korumasız durumda olanlar çocuklarımız.elindeki oyuncağı yere düşürebiliyor, ekmeği, çikolatası otomobilin içinde yere düşebiliyor, biz gördüğümüzde uyarıp elinden alabiliriz ama biz araç sürerken ya da başka bir şeyle ilgilenirken çocuğumuzun yere düşen bir oyuncağı eline alması hatta bazen ağzına sürmesi bakteri ve mikropların bulaşması yoluyla hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Çocuklarımız için çok daha fazla göstermemiz gereken özen elbette biz yetişkinler için de önemlidir.

TOBFED olarak halk sağlığına verdiğimiz önemin bir gerekliliği olarak tüm üyelerimizde detaylı iç temizlik uygulaması yapılırken kullanılan kimyasalların standartlara uygun olması için çalışmalar yapıyoruz.

Otomobilin içinde soluduğumuz havanın zehir olup vücudumuza girmemesi için sektörümüzün en güçlü STK temsilcilerinden biri olarak hükümetimizi bu çok önemli konuda uyarıyoruz.
Bize iletilen şikayetlerde maliyeti düşürmek için alınan ucuz, merdiven altı tabir edilen kimyasalların insan sağlığına zararlı olabilen hammaddeler içerebildiği belirtilmektedir.
Sağlık herşeyden önemlidir.Halkın sağlığı ile oynanmasına izin verilmemelidir.

Tüm Oto Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED ) olarak bu hassas konuda halkımızı bilinçlendirmeği bir görev kabul ediyoruz.
Hükümetimizin tüm toplu taşıma araçlarında ve otomobillerde insan sağlığına zarar vermeyen ürünler kullanılmasının denetlenmesi ve takibinin yapılması, standartlarının konulması ve uygulanması konularında Federasyonumuzu yetkilendirilmesini öncelikli olarak gündeme almasını bekliyoruz.