MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE EN BÜYÜK KATKI TOBFED’DEN

DETAYLAR
Kısa adı TOBFED olan Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, işsiz gençlere verdiği meslek kursları ile bugüne kadar 1500 genci meslek sahibi yaptı.

Otomotiv satış sonrası hizmeti veren yaklaşık 120 bin KOBİ’yi bünyesinde bulunduran TOBFED, işsiz gençlere oto yıkama, oto kuaför, oto cam filmi, valelik, lastik ve jant bakım-onarım gibi dallarda mesleki eğitim vererek hem sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılıyor hem de işsiz gençleri hiçbir ücret almadan meslek sahibi yapıyor.

TOBFED olarak sektörü tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini anlatan Bakırtaş “Otomotiv satış sonrası hizmet sektöründe eleman ihtiyacı var. Biz özellikle Doğu ve Güneydoğu’da işsizlikle mücadele eden gençlerimize el uzatıp onlara mesleki eğitimler veriyoruz. Verdiğimiz bu eğitimlerin sonunda işe yerleştiriyoruz. Bugüne kadar 1500’den fazla gencimizi eğiterek meslek sahibi yaptık. Böylelikle hem onları terörün ve kötü alışkanlıkların pençesinden kurtarıyoruz hem de sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılıyoruz. Hedefimiz 200 bin istihdam” diyerek işsizliğin çözümünün mesleki eğitimde olduğunu vurguladı.

TOBFED’in hedefi yakın zamanda önce Diyarbakır’da sonra da işsizliğin yoğun olduğu diğer illerde meslek liseleri açmak. Mesleki Yeterlilik Kurumu iş birliği ile sektörün meslek standartlarını da oluşturan TOBFED sayesinde, daha önce meslek sayılmayan oto yıkama, oto kuaför, oto cam filmi, valelik, lastik ve jant bakım-onarım gibi meslekler artık meslek kabul ediliyor.