BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME

DETAYLAR
Trafik kazaları sonucu araçların kaporta aksamlarında oluşan hasarlarda değişim veya boyama işlemleri araçların orijinalliğini bozarak ikinci el değerini düşürüyor. Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler; bu soruna da bir çözüm bulmuş gibi görünüyor: “Boyasız Göçük Düzeltme”

İngilizcedeki karşılığıyla Paintless Dent Removal yani PDR dediğimiz sistem iki şekilde uygulanıyor. Bunlardan birincisi göçük bulunan bölgeye farklı boy ve şekillerdeki çubuk aparatlarla arkadan ulaşıp dışarı doğru bastırılarak yapılan işlemler; ikincisi ise arkasına ulaşılamayan göçük bölgelerin boyaya zarar vermeyen yapışkanlı ekipmanlarla çekilerek düzeltilmesi işlemleridir.
Aracınızdaki hasarlı bölgeleri bu yöntemle yaptırdığınızda aracınızın orijinalliği bozulmuyor ve ikinci el satışında değer kaybına yol açmıyor. Ancak bu uygulamadan faydalanabilmek için kaportada göçük bölgesindeki sacın uzamamış ve boyanın zarar görmemiş olması gerekli.

TOBFED üyesi Göçük Sepeti’ne getirilen hasarlı bir aracın öyküsünü Göçük Sepeti Genel Müdürü Aşkın ÖNVER şöyle anlatıyor:
“Fotoğraftaki beyaz araç bize geldi ve sigortadan hasarlı kapının boyanmadan onarımı talep edildi. Sigorta şirketinden gelen eksper aracı gördüğünde hasarlı kapının boyanmadan onarımının mümkün olamayacağını değişmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine biz de aracı hatasız bir şekilde bir gün sonra teslim edebileceğimizi ifade ettik. Tabi sigorta eksperi şaşırdı. Ertesi gün biz aracı orijinalliği bozulmamış ve hatasız biçimde teslim ettiğimizde ise hem müşteri hem eksper büyük bir yükten kurtulmanın ferahlığını yaşadılar. Çünkü bu araç servisinde yapılsa hem kapı değişecek hem en az bir haftalık bir zaman kaybı yaşanacak hem de orijinalliği bozulan aracın ikinci el değeri düşecekti.”