VALE SEMİNERLERİNİN İLKİ BEYOĞLU'NDA

DETAYLAR
Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde TOBFED tarafından düzenlenen Vale Eğitim Seminerlerinin ilki Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi'nde yapıldı.
200'ün üzerinde valenin eğitim aldığı seminerde Yaşam Koçu Özlem Özen, Uzman Klinik Psikolog Serdar Vatansever, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ve Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk, valelere eğitim verdi.

Seminer açılışında konuşma yapan TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, TOBFED olarak nitelikli ve eğitimli personel çalışmalarına verdikleri önemi belirterek "Bu güne kadar binlerce gencimizi meslek sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliğine 6000 istihdam ile katkıda bulunduk. Sektörümüzde çok fazla eleman açığı var. Bu açığı kapatmak için daha fazla gencimize ulaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Vale sektörünün öneminden bahseden Bakırtaş "Günde ortalama 500 bin insan vale hizmeti alıyor. Valeler, günlük yaşantımızı ve şehir yaşamını kolaylaştıran çok önemli hizmetler yapıyorlar. Onların haklarını korumaya, onların eğitim süreçlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz" dedi.


Seminere konuşmacı olarak katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da “Toplum geliştikçe hizmet sektörüne olan ihtiyaç çoğalıyor. Vakti geldiğinde nerede ne yapmanız gerektiğini bilmek çok kıymetli. İyi bir karşılama ve saygın bir davranış çözümün yüzde 70’idir” dedi.

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) tarafından düzenlenen “Vale Eğitim Seminerleri”nin ilki Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen seminerde “Etkili İletişim Teknikleri ve Protokol Kuralları, Stres Yönetimi ve Öfke Kontrolü, Müşteri Karşısında Yasal Sorumluluklar” hakkında detaylı bilgilendirmeler ve uygulamalı dersler yapıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da konuşmacı olarak katıldığı Seminerin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

“Göz göze teması tavsiye ediyorum”
Seminerde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Toplum geliştikçe hizmet sektörüne olan ihtiyaç çoğalıyor ve sektör kendi içinde derinleşiyor. Vakti saati geldiğinde nerede ne yapmanız gerektiğini bilmek çok kıymetli. İyi bir karşılama ve saygın bir davranış çözümün yüzde 70’idir. Valenin işi iki türlü; insani ve mekanik. Yani ilk anda insan ilişkisi kuruyorsunuz. Ondan sonra arabayı park etmek işin mekanik boyutudur. İşin mekanik boyutuna daha çok fokuslanırsanız kaybeden olabilirsiniz. Çünkü insanlar özel ilgi bekliyor. Tabi ki insanların tüm isteklerini karşılayamazsınız. İlk anda insanların gözünün içine bakıyorsanız, onları özel hissettiriyorsanız yelkenlerini indirecektir. Hayatta insanların en çok önemsediği davranış ilgi, alaka ve saygıdır. İnsanların kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için, göz göze teması tavsiye ediyorum” dedi.