MESUT BALTA'DAN İSTİHDAM ÇAĞRISI

DETAYLAR
Geçtiğimiz ay İstanbul’da yaşanan dolu afeti, Türkiye ekonomisine ve otomotiv sektörüne 1 milyar TL’lik fatura bıraktı. Yağıştan zarar gören vatandaşlar; sigorta şirketleri ve otomobil servisleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. İhtiyaca cevap veremeyen yetkili servisler ise çareyi usta ithalatında buldu. Konuyu değerlendiren Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Teşkilatlanma Başkanı Mesut Balta, İstanbul’daki dolu yağışının ardından birçok şirketin yurt dışından usta getirme kararı aldığını belirterek, bu durumu eleştirdi. Balta, yaptığı yazılı açıklamada, kuruluşu için hazırlık yaptıkları TOBFED meslek okulları ile sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini ifade etti.

MESLEK OKULU İLE SORUN ÇÖZÜLECEK

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe 120 bin KOBİ ve 500 bin çalışanları ile her geçen gün büyüdüklerini, büyümelerinin trafiğe çıkan araç sayısının artmasıyla doğru orantılı olduğunu aktaran Balta, şöyle devam etti: “Bu büyük sektörün en büyük sorunu personel sıkıntısıdır. Maalesef meslek liselerimiz bu alandaki açığı kapatmada yetersiz kalıyor. Türkiye’nin 12 bölgesinde hazırlığını yaptığımız TOBFED meslek okullarımız ile sektörümüzün bu kanayan yarasına ilaç olmayı planlıyoruz. Genel Başkanımız Serkan Bakırtaş’ın bu konudaki çalışmaları ve gayreti tüm sektör üyelerimize muhteşem bir sinerji sağladı.”

HEDEF SEKTÖRE İVME KATMAK

Balta, TOBFED olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, İstihdamda Milli Seferberlik Projesi kapsamında bin 500’den fazla genci öz kaynaklarla bugüne kadar eğiterek meslek sahibi yaptıklarını belirterek; “Hedefimiz 200 bin taze kanı sektörümüze kazandırmak. Pek çok KOBİ’miz personel bulamadığı için işletmesini kapattı. Pek çok yatırımcı, personel sıkıntısı yüzünden yeni yatırım yapamıyor. Biz bunu başardığımızda hem ülke ekonomisine hem de sektörümüze çok ciddi bir ivme kazandıracağız” dedi.

SERMAYE İÇİN BÜYÜK KAYIP

Balta, İstanbul’daki yağışın ardından birçok şirketin yurt dışından usta getirme kararı aldığını belirterek, “İşsiz gençlerimiz varken ithal işçi getirilmesi trajikomik" dedi. Pek çok işletmenin Bulgaristan, Yunanistan, İran, Brezilya gibi ülkelerden usta getirdiğini aktaran Balta, şunları kaydetti:”Türkiye, kendi insan gücüyle her zaman kendi sorunlarını çözmüştür. Bu ustaların o ülkelerden getirilmesi, ulaşım, konaklama ve hizmet bedelleri tamamen milli sermaye kaybıdır. İnanıyorum ki yakın zamanda TOBFED İstihdam Projesi ile otomotiv satış sonrası tüm hizmetlerde olağanüstü durumlarda bile ülkemize yetebilecek istihdamı sağlayacağız.” Balta, otomotive ilgi duyan çocukların meslek liselerine yönlendirilmesini isteyerek, sektörde kadınların da istihdam edilmesi gerektiğini ifade etti.