BU HATADAN DÖNÜLMELİ

DETAYLAR
BU HATADAN DÖNÜLMELİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak gelmesine Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan TOBFED Genel Başkanı Serkan BAKIRTAŞ, cam filminin her şeyden önce sağlık açısından gerekli olduğunu belirterek “İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen onbinlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi.”
Cam filmi kullanmanın güneşin zararlı kanserojen ışınlarından araç içindekileri koruduğunu söyleyen Bakırtaş, pek çok medeni ülkede araçlara cam filmi taktırmanın teşvik edildiğini ifade etti.

YASAK ÇÖZÜM DEĞİL
Getirilen yasaklamanın işin teknik boyutlarının bilinmemesinden kaynaklandığını söyleyen BAKIRTAŞ “Cam filmi denince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması %99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız” dedi.