2017’DE EN ÇOK KAZANDIRAN MESLEK

DETAYLAR
2017’DE EN ÇOK KAZANDIRAN MESLEK

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) 2017 yılında en çok kazandıran mesleğin Oto Göçük Ustası olduğunu açıkladı.
Doktorları, mühendisleri hatta milletvekillerini bile geride bırakan oto göçük ustaları günlük 500 Euro’yu aşan kazançlarıyla listenin ilk sırasına yerleşti.


Ancak Kazananlar Türk Ustalar Değil

TOBFED tarafından yapılan yazılı açıklamada işin bir de trajikomik boyutu var. 3,5 milyon işsizin olduğu Türkiye’de oto göçük işlerini yapan ve bu astronomik kazancı elde eden ustalar Portekiz, Brezilya, Çin gibi ülkelerden gelip Türkiye’de çalışan ustalar.
İstanbul'u ve çevre illeri etkileyen dolu yağışı sonrasında 200 bine yakın araç hasar görmüş, Türkiye’de yeterli sayıda usta bulunamadığı için yurt dışından ithal ustalar sigorta firmaları tarafından Türkiye’ye getirilmişti.

Yabancı Ustaları Evlerine Göndereceğiz

Konuyla ilgili açıklama yapan TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş “Göçük sektöründe ülke olarak sınıfta kaldık. Bizim ekmeğimizi Portekizli, Brezilyalı ustalar gelip elimizden aldı. 3,5 milyon işsiz nüfusumuz var ama yetiştirecek, meslek sahibi yapacak insanları bulamıyoruz. Meslek liselerimiz maalesef yetersiz. İŞKUR’dan ve Çalışma Bakanlığımızdan işsiz gençleri yetiştirmek için bize göndermelerini talep ettik. Ortalama 1,5-2 ay süren eğitimler sonrası yetiştirdiğimiz ustaları sektöre kazandırmak ve yabancı ustaları evlerine göndermek istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen hafta İstihdam şurasında ifade ettikleri işsizlik ve işçi bulamama çelişkisini en fazla yaşayan sektörlerin başında geliyoruz." dedi.