En İyi Uzun Yol Otomobilleri

“Uzun yol için en iyi araba hangisidir?” sorusuna verilebilecek birçok cevap var. Bu konuda seçim yaparken ihtiyaçları ön plana almak gerekiyor. Uzun yola dayanıklı arabalar mı öncelikte olacak, yoksa uzun yolda yormayan arabalar mı ön planda? Tabii aranılan şey, ucuz uzun yol arabası ise seçenekler değişecek demektir.

Uzun Yol Arabası Arayışında Nelere Dikkat Etmeli?

Uzun yol arabası seçerken dikkat edilmesi gereken 4 nokta bulunuyor: Yakıt tüketimi, dayanıklılık, konfor ve güvenlik. Uzun yola çıkarken birçok sürücü, öncelikle yakıt tüketimi performansıyla beraber konforu dikkate alır. Bu noktada C ve D segment araçlar ön plana çıksa da farklı bütçelere sahip sürücüler E ve F segment araçları da tercih edebiliyor.

Uzun yol aracı seçerken ihtiyaçlara göre konum almak önemli. Öncelikle uzun saatler boyunca yolculuk devam edeceği için rahat koltuklar ve geniş alan ön plana alınmalı. Güvenlik konusunda ise özellikle yol tutuşu açısından değerlendirme yapmak gerekiyor. Bu manada ağır ve arka süspansiyonları gelişmiş araçlar öncelik sırasına alınmalı. Ayrıca unutulmamalı ki araba modellerinin şehir içi ve şehir dışı performansı çok farklıdır. Bu nedenle otomobil markalarının modellerine bakarken şehir içi ve şehir dışı performansları ayrı ayrı incelenmelidir.

Sık sık şehir dışı araba yolculuklarına çıkanların bir diğer dikkat etmesi gereken detay ise güvenlik. Bu noktada aracın güvenlik testlerinden aldığı puanlar incelenmeli ve halihazırda kullanan sürücülerinden deneyimlerinden yararlanılmalı. Uzun yol arabası seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı da aracın sahip olduğu teknolojik donanımlar. İyi bir navigasyon cihazı her zaman işe yarar, gelişmiş bir ses sistemi yolculukları renklendirir, kapsamlı bir klima ise her türlü iklim şartına uyum sağlayabilmenize yarar. 

Uzun yol arabalarında seçim yapmayı düşünenler, sosyal medya tartışmalarına da bir göz atmalı. Özellikle otomobil forumlarında en iyi uzun yol arabası konusunda bilgilendirici tartışmalar dönmekte. Bu adımlar, uzun yol arabası seçiminde kesinlikle faydalı olacaktır. 

Uzun Yol İçin En İyi Araba Hangisi?

Uzun yol için en iyi araç, yüksek tasarruflu yakıt tüketimi sağlayan, iç ve dış tasarımı uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerden yapılmış, konforlu bir sürüş deneyimi sunan ve geniş hacimli yakıt deposuna sahip olan modellerdir. Bu parametreler ışığında bir liste oluşturduk. 

Uzun Yol İçin Araç Tavsiyesi Arayanlara: En İyi 10 Uzun Yol Aracı

Dayanıklılık, yakıt tüketimi, güvenlik ve konfor konularını ön plana alınca deneyimli sürücülerin uzun yol için en iyi araba tavsiyeleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Volkswagen Passat: Şehir dışı kullanımlarda 100 km’de ortalama 4.5 litre yakıt tüketimine sahip olması, onu uzun yol için ideal yapıyor. İç mekan genişliği ile ailelere uygun bir sedan.
 • Renault Talisman: Fiyat/performans oranıyla tam bir uzun yol canavarı denebilecek D sınıfı araç.
 • Citroen C5: Fevkalade konforlu iç mekanı ve tasarruflu yakıt tüketimi ile uzun yollar için ideal.
 • Audi A6: Mükemmel yol tutuşu ve şehir dışında 100 km’de ortalama 5.5 litre yakıt tüketimiyle kendine lüks bir uzun yol aracı isteyenlerin gözdesi.
 • Volvo S60: Ağırlığı, yol tutuşu ve dayanıklılığı sayesinde uzun yol araçları arasında kesinlikle dikkate değer.
 • Ford Mondeo: Oldukça geniş iç hacmi ile geniş aileler için ideal. Ford Mondeo 1.6 TDCi 115 PS M/T modeli şehir dışında 100 km’de 5.2 litre yakıt tüketiyor.
 • Mercedes E 220: Dayanıklılık denilince akla Mercedes gelir. Uzun yıllar boyunca güvenle uzun mesafeler katedeceği bir araba arayanlar, Mercedes E 220’yi seçebilir.
 • Honda Civic: Fiyat performans açısından iyi bir uzun yol aracı arayanların tercihlerinden biri de Honda Civic.
 • Opel Insignia: Başarılı yol tutuşu ve geniş bagajıyla tam bir uzun yol aracı. Opel Insignia 2.0 CDTI (130 hp) modeli, şehir dışında 100 km’de 5.4 litre yakıt tüketiyor.
 • BMW 3.18d: İç mekan tasarımda geniş bir kokpit isteyenlerin tercihi BMW 3.18d, sunduğu mükemmel konforla tam bir uzun yola çıkan sürücü arabası.

  Bu modellerin dışında Skoda Superb ve Renault Fluence de uzun yol denilince akla isimler. Uzun yola çıkacaklara araç tavsiyesi olarak bu modeller de öneriliyor.

Uzun Yol Arabaları Seçerken İki Kez Düşünülmesi Gereken Noktalar

 • Uzun yolculuklarda araç dayanıklılığı ön plandadır. Yeni bir modelin her zaman daha yüksek performans göstereceği bir doğru olmakla beraber düşük kilometreli ikinci el araçların da çok daha kârlı olacağı unutulmamalıdır. İkinci el araçları tercih edecekseniz ikinciyeni.com’da TÜV SÜD ekspertiz raporu ile yer alan tüm araçların motor ve donanım sağlıkları hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.
 • Uzun yollar için aile arabası almayı düşünenler, ön koltuk konforu kadar arka koltuk konforunu da göz önünde bulundurmalı. Geniş aile veya çocuklar ile yolculuk edecekler bu konuya özellikle dikkat etmeli.
 • Uzun yol boyunca araç içerisinde olacağınız için iç mekan genişliğini ne kadar ön plana alırsanız o kadar rahat edersiniz.
 • Ticari araç, uzun yolculuklar için alınacaksa fiyat/performans değeri kadar aracın yol tutuşu da göz önünde bulundurulmalı. Ticari araç, eşya nakletme gibi amaçlarla kullanılacaksa bu detay çok önemli.
 • Uzun yola çıkacaksanız otomobil tercihinde araç bakımı opsiyonunu da göz önünde bulundurmalısınız. Servis ağı geniş modeller, her zaman daha pratiktir.
 • Araçla uzun yol yapacaklar, motor dayanıklılığını özenle incelemeli. Çünkü uzun yolculuklar, zorlu şartlar oluşturabilir ve motorun her türlü zorlu hava ve yol durumuna dayanıklı olması gerekir.
 • Uzun yol arabası almayı düşünenler, yoğun araştırma isteyen bir göreve giriş yapmıştır. İncelemenizi iyi yapın ve araç fiyatları üzerinden artı ve eksileri karşılaştırın.