TOBFED NELER YAPIYOR?

MESLEK STANDARTLARINI BELİRLİYOR

TOBFED, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve bağlı kurumlarla yaptığı iş birlikleri ile oto yıkama görevlisi, oto kuaför, lastik ve jant bakım onarımı, boyasız göçük onarımı, vale, cam filmi uygulaması ve araç folyo kaplama gibi alanlarda meslek standartlarını ve mesleki yeterlilikleri belirlemektedir.

SEKTÖREL EĞİTİMLER VE ETKİNLİKLER DÜZENLİYOR

TOBFED, otomotiv satış sonrası hizmetlere ait iş kolları çalışanlarına mesleki yenilikler, teknolojik gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği, davranış bilimleri gibi konularda periyodik eğitimler ve bilgilendirme seminerleri düzenliyor.

TÜKETİCİYİ BİLGİLENDİRİYOR

Tüketicilerin araç bakımları ile ilgili dikkat etmeleri gereken noktalar, sağlıklı ve güvenilir ürünler, araç hijyeni, kaliteli hizmet ve trafik güvenliği konularında medya, sosyal medya ve çeşitli platformlarda tüketiciyi bilgilendiriyor.

MESLEKİ EĞİTİMLER VERİYOR, BELGELENDİRİYOR, İSTİHDAM SAĞLIYOR

TOBFED, nitelikli ustalara ve profesyonellere ek olarak meslek sahibi olmayan gençlere ve kadınlara iş başı eğitim programları ile istihdam sağlamakta, temeli Ahilik kültürüne dayanan usta-çırak ilişkisinin önemini vurgulamaktadır. 
 
Otomotiv satış sonrası hizmetler sektörünün en büyük sorunu olan nitelikli personel açığının farkında olan TOBFED, sadece 2016-17 yıllarında 6.000 kişiyi meslek sahibi yaparak Milli İstihdam Seferberliği’ne sektörel bazda en ciddi katkılardan birini yapmış, 2024 yılında hayata geçirdiği benzersiz kariyer sitesi Tobfed Kariyer ile otomotiv sektörünün hayati önemini vurgulamıştır.
 

SEKTÖRÜ TEK ÇATI ALTINDA TOPLUYOR, HAKKINIZI SAVUNUYOR

TOBFED, sektörel sorunların çözümünde devlet kademeleri ile koordinasyonu sağlayarak sorunların daha hızlı ve sağlıklı çözülmesini sağlıyor. Cam filmi yasağı sürecinde oluşturduğu kamuoyu ve ilgili devlet kurumları ile gerçekleştirdiği temaslar, sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasını sağladı.

Sektörel tüm iş kollarına hitap eden dernekleri ile firmaları tek çatı altında topluyor. Böylelikle firmaların kurumsal gelişimleri destekleniyor, firmalar arası ticari ve sosyal ilişkiler kuruluyor, fuar ve çeşitli organizasyonlarda üye firmalara destek sağlanıyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRIYOR

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasını sağlıyor. Özellikle kullanılan kimyasal malzemelerin güvenliği, ürün kalitesi, koruyucu ekipmanların kullanımı konularında sürekli bilgilendirmeler yapıyor. İSG kültürünün yaygınlaşması ve zorunlu hale gelmesi için alt yapıyı hazırlıyor.

SEKTÖRÜ KADINLARA VE GENÇLERE AÇIYOR

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe kadın girişimcileri ve çalışanları destekliyor. Oto kuaförden, cam filmine; valeden göçük ustasına kadar pek çok iş kolunda kadın ustalar yetiştirdi. Kadınların sektörde daha aktif hale gelmesi için ilgili bakanlık ve STK’lar ile ortak projeler yürütüyor.

EKOLOJİK BİLİNÇ İLE DOĞAYI KORUYOR

Kısıtlı su kaynaklarımızın heba olmaması için otomotiv bakım sektöründe harcanan suyun %80 geri dönüşümünü ve tasarrufunu sağlayacak Su Geri Dönüşüm cihazını ARGE yatırımları ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile geliştirdi. Ayrıca sektörel atıkların geri dönüşümü konusunda yasal düzenlemeler onuşunda ilgili bakanlıklarla çalışmasını sürdürüyor.

TOBFED AİLESİNE KATILARAK GÜCÜNÜZE GÜÇ KATABİLİRSİNİZ!

Hemen Üye Olun