Otomotiv Bakım ve Satış Sonrası Hizmetlerinde Kalite İçin İş Birliği

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) arasında, federasyona üye 12 iş kolundaki işletmelerde Hizmet Yeri Belgelendirmesi (HYB) yapılmasına dair İş Birliği Protokolü imzalandı.

İmza töreni TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş ile TOBFED Yönetim Kurulu üyeleri, TSE Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Alper Türedi ve Muayene Gözetim Merkezi Başkanı Cengiz Gören’in katılımı ile gerçekleştirildi.

TSE Başkanı Şahin yaptığı konuşmada TSE-HYB’nin önemine değindi: “Hizmet Yeri Belgelendirme; hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin, TSE tarafından belirlenen standartlara uyduğunu belgelemesi anlamı taşımakta, hizmet kalitesini müşterilerine karşı garanti etmek isteyen işletmelerce tercih edilmektedir.  TSE-HYB’si olan bir işletme; hizmet sunumu için gerekli ekipman, fiziki alan, yedek parça ve personel yetkinliğinin tam ve eksiksiz olduğunu, sunulan hizmet sonrasında oluşabilecek ürün ve hizmet şikayetlerini geriye dönük olarak izleyebildiğini ve müşterilerinin haklarını koruduğunu taahhüt altına almaktadır.”

Şahin TOBFED ile imzalanan protokolün kapsamını da anlattı: “TOBFED ile yapacağımız iş birliğiyle, federasyona bağlı; tamir ve bakım servisleri, yetkili servisler, özel servisler, araç park yerleri, oto temizlemenin de içinde olduğu 12 iş kolundaki işletmelerde; standartlara uygun, kaliteli hizmet garantisi taahhüt edilmiş olacak. Protokol kapsamında ayrıca bu işyerlerindeki tesisat ve ekipmanların periyodik kontrolleri de yapılarak hizmetin güvenli bir şekilde sunumu da sağlanmış olacaktır.”

TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş da konuşmasında federasyonun 300 binin üzerinde işletmeyi kapsadığını belirtti. Bakırtaş, üç yıllık bir çalışma sonucunda imzalanan protokolün sektörlerindeki hizmet kalitesini artıracağına işaret etti: TSE’ye çok önem veriyoruz. TSE olmazsa olmazımız. Tüketici için de olmazsa olmaz. Bu anlamda TOBFED olarak üyemiz olan derneklerin bünyesindeki işletmelerin, üyelerin bunları almasını sağlama, bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda bu standartların yayılması, bu standartların sağlanması adına TOBFED olarak Türkiye’de 81 ilde bu bütün iş kollarımıza, tüm derneklerimizle bunu yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda üstümüze düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz.”