TOBFED 1000 Kadını Sektöre Kazandırıyor

Araştırmalar kadın istihdamının Türkiye’nin 2023 hedefleri için önemini ortaya koymaktadır. Kadınların işgücüne katılımında bir değişiklik olmaması, erkeklerin katılımının yüzde 71’den yüzde 100’e çıkması halinde dahi 2023 hedefi olan kişi başı 25 bin dolarlık milli gelire ulaşmak mümkün değildir.

Erkeklerin katılımının yüzde 71’den yüzde 100’e yükselmesi, kadınların katılımının ise yüzde 61’e çıkması halinde 25 bin dolarlık hedefe ulaşılabilecektir. Bu durum büyük önem taşımaktadır.

Hedef; 2023’e kadar %34 olan Kadın istihdamını %41 olarak yükseltmektir.

2018 yılı sonuna kadar 1000; 2023 yılına kadar da 10.000 kadını sektöre kazandırmayı amaçlayan TOBFED, ilk etapta kadın sığınma ve ceza evlerinde bulunan kadınlar ile Suriyeli kadınları istihdama katmak istiyor.

Erkek egemen olarak bilinen iş kollarından otomotiv bakım sektöründe kadınların daha fazla yaygınlaşmasının sağlanmasıyla hem sektörel personel açığı azalacak hem de hedef kitledeki kadınların kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanacak.
Oto kuaför, cam filmi uygulama, oto göçük düzeltme ve vale alanlarında verilecek mesleki eğitimlerle geliri yüksek bir meslek edindirmenin yanı sıra kadınların ince ve titiz işçilik gerektiren bu iş kollarındaki becerileri ile sektörel hizmetlerin kalitesi de artacaktır.