En değerli hayat kaynağımız… Sürdürülebilir kalkınmanın temeli

Dünyamızın %70’ini kaplayan su, bedenimizin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık %0,3’ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. Yaklaşık 1 milyar kişi içecek temiz su bulamıyor.

Son yüzyılda ortalama dünya nüfusunun 3 katı kadar su vardı, fakat tüketim 6 kat arttı. Haftada 5 yasın altında en az 38000 çocuğun, temiz olmayan su içtikleri için ve hijyenik olmayan yasam koşulları yüzünden öldüğü tahmin ediliyor. Her yıl su kaynaklarına atılan çöp miktarı 2 milyar ton.

Ülkemizde yıllık yaklaşık 300 milyon adet araç yıkanıyor. Sadece 5 yılda araç temizliği için kullanılan su, 1 barajı boşaltıyor. Otomobil yıkama ve bakım istasyonlarında tonlarca su tüketilirken, su kaynaklarının sınırlı, araç sayısının fazla olduğu dikkate alındığında, israf endişe verici boyutlara ulaşıyor. Aynı zamanda çamur ve kimyasal içeren atık sular; yer altı kaynakları, kanalizasyon ve yağmur suyu giderlerine deşarj ediliyor.

Ülkemizde yasanan su sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla, oto yıkama sektöründe bir ilke imza attık. TOBFED önderliğinde, İstanbul Üniversitesi ve İ.Ü Çevre ve Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile geliştirilen, “Su Tasarrufu Sağlayan” Geri Dönüşüm Arıtma Cihazı ile su tasarruf yönteminin kullanımının ulusal çapta yaygınlaştırılması ve su tüketiminin azaltılması, kullanılmış suyun tekrar kullanılması ve artan verim ile birim maliyetlerin azaltılması sağlanıyor.

Oto yıkama istasyonuna gelen araçlar kimyasal içerikli ürünlerle yıkandıktan sonra kalan atık su depoda toplanıyor. Bu depodan ön çöktürme tankına iri atıklar aktarılıyor. İri atıklardan ayrışan atık su, çeşitli filtrelerden geçirilerek içerdiği kimyasallardan ve partiküllerden ayrıştırılıp kullanıma hazır hale getirilip tanka aktarılıyor.Tanklarda bekletilen geri kazanılmış suda, mikroorganizma oluşumunu engellemek amacıyla klor dezenfeksiyonu yapılıyor. Bu işlemlerin sonucunda antılmış su, 9 kez daha araç yıkma işleminde kullanılabiliyor. Depoda toplanan atıklar kanalizasyona aktarılmayıp, daha hızlı ve kolay iş akışı ile belediye tarafından alınıp, çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf ediliyor.

Tüm yıkama işlemlerinde en az %80 dönüşüm sağlanması ile 750.000-1.5 milyon kişiye su kazanım söz konusudur. Her bir işletmenin sağlayacağı su tasarrufu, yaklaşık olarak günlük 25-100 kişinin su ihtiyacına eşdeğerdir.

Bu yöntemle, su tasarrufunun büyük oranda artmasının yanı sıra, yer altı kaynaklarımızın korunması ve atık suyun canlı yaşama zararsız hale getirilmesi sağlanmış olucaktır. Çevreye daha duyarlı bir sektör bilinci geliştirilerek hayat kaynağımız olan suyumuzu korumak adına, geri dönüşüm arıtma cihazı üretimi teşvik edilecektir. Su tasarrufu ile mali getiriler artacak, en önemlisi manevi olarak duyarlılık sağlanacaktır.

Sadece oto yıkama alanında değil, birçok endüstriyel alanda kullanılabilecek bu proje ile suyumuzu korumak, en büyük amacımız…